Xbox Series X - data premiery, cena, wygląd konsoli, specyfikacja

writersnotdead

Premiera nowej konsoli od firmy Microsoft to bez wątpienia jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń roku 2020. W przeciwieństwie do jej poprzednich wersji, tym razem Microsoft podzielił się z fanami specyfikacją konsoli znacznie wcześniej, znany jest więc nie tylko wygląd Xboxa i jego kontrolera, ale także to, co twórcy umieścili w środku. Choć pandemia COVID-19 przyczyniła się do odwołania kilku znaczących wydarzeń branży gier, podczas których zaplanowano kolejne pokazy konsoli, dzięki prezentacji sieciowej poznaliśmy jej szczegółowe parametry, które prezentują się nadzwyczaj obiecująco. Nic więc dziwnego, że twórcy konsoli bez zawahania nazywają ją "najmocniejszą konsolą na rynku".

Premiera Xbox Series X

Choć nie znamy dokładnego dnia premiery, autorzy zapewniają, że konsola ujrzy światło dzienne jeszcze w roku 2020 i pomimo tego, że historia uczy nas, by zapewnienia o premierach traktować z lekkim dystansem, tak nie mamy również większych podstaw do tego, by nie wierzyć gigantowi z Doliny Krzemowej. Możemy być pewni, że twórcy dołożą wszelkich starań i konsola Xbox Series X trafi do sklepów w okresie przedświątecznym w grudniu 2020 roku i stanie się idealnym prezentem pod choinkę.

Cena

Dokładna cena konsoli wciąż stoi pod znakiem zapytania, nie brakuje jednak spekulacji opierających się na premierach poprzednich konsoli oraz słowach szefa marki, Phila Spencera, który zapewniał, że "firma zamierza wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości i nie zamierza popełniać ich ponownie". Chodziło zapewne o poprzednią konsolę Microsoftu, Xbox One, która w dniu premiery kosztowała znacznie więcej (w granicach 100$) od swojej nemezis, Playstation 4, co więcej, wypadała gorzej pod względem sprzętowym. Podsumowując, szacowana cena Xbox Series X ma oscylować w granicach 2000zł.

Wygląd konsoli Xbox Series X

W przeciwieństwie do firmy Sony, która, pomimo przecieków, stara się utrzymać wygląd swojej konsoli w tajemnicy, Microsoft zaprezentował Xbox Series X i kontrolera już podczas gali Game Awards 2019. Twórcy postawili na stonowany, minimalistyczny styl gdyż jak twierdzą, konsola powinna zgrabnie komponować się z charakterem każdego mieszkania, w którym stanie. Jeśli chodzi o kontroler, w myśl zasady, że nie ma sensu zmieniać czegoś, co działa doskonale, kontroler nie różni się niemal od swojego poprzednika.

Specyfikacja

Pod względem technicznym i sprzętowym konsola wygląda naprawdę obiecująco i jest duża szansa na to, że określanie jej przez twórców mianem "najmocniejszej konsoli na rynku" okaże się stwierdzeniem w punkt. Specyfikacja konsoli Xbox Series X prezentuje się następująco:

Procesor: Zen 2 – 8 rdzeni 3.8 GHz (3.6 GHz z SMT)

Dysk wewnętrzny: 1TB NVMe SSD

Pamięć zewnętrzna: obsługa standardu USB 3.2 HDD

Dodatkowa pamięć: możliwość zakupu karty zapewniającej kolejny 1 TB

Proces technologiczny: 7 nm

Pamięć RAM: 16 GB GDDR6 (ok. 2,5 GB będzie zużywał sam system)

Przepustowość pamięci: 10 GB – 560GB/s, 6GB – 336GB/s

Szacowana wydajność: 60 FPS w 4K (do 120 FPS w mniejszych rozdzielczościach)

Czytnik dysków optycznych: 4K UHD Blu-ray Drive

Układ graficzny: 12 teraflopów, 52 CUs 1.825GHz, RDNA 2

Zasilacz: 300W

Aktualności

Zobacz wszystkie