Radeon RX 5950 XT - co wiemy o nowej karcie graficznej?

bartekZ

Radeon RX 5950 XT to danie główne ze stajni AMD na trwający właśnie rok. Wnętrzności nowej karty graficznej mają spełnić wymagania najbardziej kapryśnych użytkowników komputerów. Flagowiec z pewnością świetnie sprawdzi się w grach, których w tym roku ukaże się co nie miara. Co wiadomo o nowym produkcie od AMD? Wstępne informacje mówią, że będzie to potwór z 24GB pamięci VRAM. Poza tym, w maszynce można spodziewać się aż 5120 procesorów strumieniowych. Pojawia się pytanie - ile to wszystko może kosztować?

Radeon RX 5950 XT, a więc flagowy produkt AMD na rok 2020

Wyścig zbrojeń trwa - i wcale nie mamy na myśli światowych konfliktów zbrojnych, których niestety w poszczególnych zakątkach świata nie brakuje. Chodzi o podzespoły komputerów, które rokrocznie stają się coraz to lepsze i dają nieocenione możliwości. Dziś na warsztat bierzemy Radeon RX 5950 XT, a więc nic innego jak flagowiec na rok 2020 od AMD.

Wstępne i jeszcze nieoficjalne informacje wskazują na to, że będziemy mieć do czynienia z naprawdę mocnym i dającym wiele frajdy sprzętem. Przecieki podają niezwykle zdumiewające parametry nowej karty graficznej. Na razie na bok odkładamy to, ile rzeczywiście jest w tym prawdy - i po prostu zagłębiamy się w serwowanych przez wiele portali liczby. A te zwalają z nóg.

Radeon RX 5950 XT wyposażony ma być w 5120 jednostek cieniujących, 80 jednostek obliczeniowych, oraz - bagatela - 24GB pamięci HBM2e. Jej przepustowość ma wynosić 2 TB/s. Takową wstępną specyfikację Radeona podał Twitterowicz o nicku CyberPunkCat.

Radeon RX 5950 XT dwukrotnie lepszy od Radeona 5700 XT?

Jeśli wierzyć w przeciek, który już - niestety - zdementowało kilka poważnych źródeł, nowy Radeon byłby aż dwukrotnie lepszy od poprzednika. Warto wspomnieć, że seria 5700 XT legitymowała się następującymi parametrami: 40 jednostek obliczeniowych i 2560 jednostek cieniujących. Jak słusznie zauważa portal gry-online.pl, to wszystko w dodatku nie uwzględniało VRAM-u.

Kiedy Radeon 5950 XT zadebiutuje na rynku?

Na razie próżno prognozować cenę nowego sprzętu od AMD. Jeśli jednak nawet część plotek dotyczących jego specyfikacji się spełni, będzie to z pewnością kosztowny produkt z górnej półki.

Kiedy natomiast można spodziewać się premiery Radeona 5950 XT? Wiele wskazuje na to, że karta graficzna na rynku ukaże się najszybciej jesienią tego roku.

Radeona RX 5700 XT
Źródło: https://www.gry-online.pl/hardware/radeon-rx-5950-xt-moze-byc-potworem-z-24-gb-pamieci-ram/z61d6f5

Aktualności

Zobacz wszystkie