Half-Life: Alyx

writersnotdead

Half-Life: Alyx jest kolejną odsłoną pierwszoosobowej strzelanki (FPS) kultowej serii, której początki sięgają roku 1998, i która przez wielu uważana jest za twór rewolucyjny, wytyczający kierunek rozwoju FPS'ów na wiele lat wprzód. Za tytuł odpowiedzialne jest studio Valve Software, które na swoim koncie ma m.in. takie hity jak Portal czy Left 4 Dead. Half-Life: Alyx to gra przeznaczona do zabawy w wirtualnej rzeczywistości, która, podobnie jak to miało miejsce w przypadku jej poprzedniczek i rynku i gier FPS, ma zrewolucjonizować branże VR. 

Fabuła i mechanika

W Half-Life: Alyx, gracz wciela się w postać tytułowej Alyx Vance i zostaje rzucony do surowego i momentami mrocznego świata, opanowanego przez grupę przybyszów z kosmosu, znanych ludziom pod enigmatyczną nazwą Kombinatu. Bohaterka wraz ojcem bada słabe punkty okupantów, a jej misją nie jest nic innego, jak wypędzenie kosmitów i uwolnienie Ziemi od ich panowania. Poza tradycyjnym wysyłaniem kolejnych wrogów na tamten świat przy pomocy 3 dostępnych broni, sporą część rozgrywki stanowi eksplorowanie i rozwiązywanie zagadek, w czym pomagają nam rękawice grawitacyjne, dzięki którym możemy manipulować otoczeniem. Łamigłówki zostały tak zaprojektowane, by wymuszać na graczu korzystanie z wyjątkowo interaktywnego i skorego do "współpracy" otoczenia, oferującego naprawdę dużą swobodę - w grze możemy bowiem nie tylko modyfikować znalezione elementy, ale także tworzyć zupełnie nowe, łącząc poszczególne komponenty. Co ważne, w Half-Life: Alyx zagramy tylko i wyłącznie w trybie dla jednego gracza, a trzon rozgrywki stanowi kampania fabularna.

Oprawa graficzna i kwestie techniczne

Choć znaleźli się tacy, według których oprawa graficzna Half-Life: Alyx nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań i nie dorównuje zapowiedziom autorów, mimo wszystko stoi na bardzo wysokim poziomie, szczególnie, gdy pod uwagę weźmiemy inne gry stworzone z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Szczęśliwie dla wielu, w grę studia Valve Software zagramy przy użyciu wszystkich gogli VR, współpracujących ze Steamem, tj. Valve Index, Oculus Rift, HTC Vive, Windows Mixed Reality oraz Oculus Quest.

Jak oceniono Half-Life: Alyx?

Choć gra spotkała się z całkiem sporą ilością negatywnych ocen, głównie z uwagi na błędy i glicze pojawiające się podczas rozgrywki, a także dość liniową i względnie krótką fabułę, tak jej ogólna ocena wypada bardzo dobrze i śmiało można powiedzieć, że jest to najbardziej zaawansowany graficznie i technicznie tytuł, dostępny w technologii wirtualnej rzeczywistości. Cena gry na platformie steam to 214,99 zł, a jej średnia ocena w serwisie metacritic to aż 93 punkty w 100 stopniowej skali. W Halx-Life Alyx zagramy jednak tylko i wyłącznie na PC, musimy się także uzbroić w okulary VR, co dla wielu potencjalnych graczy może okazać się przeszkodą nie do pokonania. 

Minimalne Wymagania sprzętowe gry Half-Life Alyx:

System operacyjny: Windows 10

Procesor: Core i5-7500 / Ryzen 5 1600

Pamięć: 12 GB RAM

Karta graficzna: GTX 1060 / RX 580 - 6GB VRAM

 

Aktualności

Zobacz wszystkie