Fina Fantasy VII Remake - kultowe jRPG w nowej odsłonie

writersnotdead

Final Fantasy VII remake to odświeżona, wyposażona w całkowicie nową szatę graficzną wersja kultowej gry jRPG z 1997 roku o tym samym tytule. O ile wielu grom możemy nadać miano kultowych, tak w przypadku Final Fantasy VII powiedzieć kultowa, to nic nie powiedzieć. Gra była, jest i zawsze będzie legendą, a wielu graczy i ekspertów uważa ją za najlepszą grę RPG w historii. Za Final Fantasy VII Remake odpowiedzialne jest japońskie studio Square Enix, które na swoim koncie ma chociażby takie tytuły jak Hitman czy Tomb Raider.

Jakie zmiany przyniosło Final Fantasy VII Remake?

Wielu graczy zastanawia się zapewne, co, z wyjątkiem oprawy graficznej, zmienić można w grze uważanej za doskonałą, jaką bez wątpienia jest Final Fantasy VII. Z podobnego założenia wyszli twórcy gry, nie są przecież w ciemię bici i nie wprowadzali do gry żadnych diametralnych zmian, poza wspomnianą oprawą graficzną, która w Final Fantasy VII Remake stoi na bardzo przyzwoitym poziomie, godnym gier najnowszej generacji. Pod względem fabularnym, tytuł jest więc wiernym odwzorowaniem oryginału, który karmił gracza niezwykle wciągającą i trzymającą w napięciu historią, od której nie mogli oderwać się nawet ci, którzy do Final Fantasy VII podchodzili z dużą rezerwą.  

Rozgrywka

Final Fantasy VII Remake to klasyczna, japońska gra RPG, w której główny nacisk położono na eksplorację, walkę z przeróżnymi przeciwnikami, dialogi oraz wbijanie kolejnych poziomów doświadczenia i rozwój postaci. Twórcy postanowili jednak nieco usprawnić sam system walki i znacznie poprawić jego dynamikę, tak, by dostosować ją do standardów dzisiejszych gier. Musimy przecież pamiętać, że Final Fantasy VII to gra z roku 1997, a to, co wtedy uważano za "dynamiczne elementy walki", dzisiaj może w najlepszym wypadku wywoływać uśmiech. W Final Fantasy VII Remake zaimplementowano więc nowy, hybrydowy system walki, który łączy klasyczną dla serii walkę turową z czasem rzeczywistym. Co typowe dla wielu japońskich gier RPG, ważnym elementem w grze jest ładowanie paska ATB (Active Time Battle), który odpowiednio wykorzystany, służy do odpalania specjalnych ataków generujących znacznie większe obrażenia. W Final Fantasy VII Remake, podobnie jak w przypadku oryginału, kierować będziemy grupą bohaterów, a gra pozwala nam swobodnie przełączać pomiędzy nimi w czasie walki. W tytuł zagramy tylko i wyłącznie w trybie dla jednego gracza.

Kwestie techniczne

Final Fantasy VII Remake to tzw. exclusive PS4 - tytuł dostępny wyłącznie na konsolę Sony. Jest jednak nadzieja dla tych, którzy konsoli nie posiadają i posiadać nie planują, gra ma być bowiem wydana na inne platformy, nastąpi to jednak dopiero w marcu roku 2021. Co równie ważne, z uwagi na rozmiar Final Fantasy VII i chęć zremasterowania całego tytułu, autorzy postanowili wydawać ją w częściach, tak, by nie pominąć żadnej zawartości oryginału. Final Fantasy VII Remake jest więc jedynie częścią swojego pierwowzoru, a na następne odsłony będziemy musieli jeszcze poczekać.

Aktualności

Zobacz wszystkie