Wasteland 3 to trzecia odsłona klasycznej, umieszczonej w postapokaliptycznym świecie, gry RPG autorstwa studia InXile Entartainment. Tym razem jednak, zamiast piaszczystych, surowych terenów Arizony gra rzuca nas w skute lodem, górzyste okolice dzisiejszego Stanu Kolorado. Twórcy zapowiadają, że poza odmiennym klimatem świata i innym czasem gry, zaimplementowali także kilka nowych mechanik i zmian w samej rozgrywce. 

Świat gry i fabuła

W grze Wasteland 3 wcielamy się w członka Team November, liczącego kilka osób oddziału Strażników Pustkowi. Choć Strażnicy zostali w domyśle powołani do ochrony bezbronnych mieszkańców Wasteland, tak ci, których spotykamy na swojej drodze, nie mają z reguły pojęcia o naszym istnieniu, dlatego reputację budować musimy praktycznie od zera. Z pomocą przychodzą nam liczne zadania z głównego wątku fabularnego i zadania poboczne, dzięki którym udowodnimy napotkanym, potencjalnym przyjaciołom swoją wartość i pokażemy, że mamy dobre intencje. Twórcy stworzyli na potrzeby gry wielowątkową, rozbudowaną historię, a nasze decyzje będą miały bezpośredni wpływ na świat gry i pozwolą wykreować jedno z wielu dostępnych zakończeń.

Rozgrywka

Wasteland 3 to klasyczna gra RPG z turowym systemem walki, znanym z jej wcześniejszych odsłon, w której sterujemy drużyną bohaterów o unikatowych umiejętnościach, zdobywamy doświadczenie, wbijamy kolejne poziomy i za pomocą zdobytych punktów umiejętności, rozwijamy postacie według własnego uznania. Choć lwią część gry stanowią walki z przeciwnikami, tak nie każdy z konfliktów musimy rozwiązywać przemocą, twórcy gry zaimplementowali bowiem rozbudowany system dialogów i w wielu wypadkach, to właśnie od naszych wyborów zależy, czy doprowadzimy do starcia, czy może przekonamy rozmówcę o pokojowych zamiarach. W Wasteland 3 zagramy zarówno w klasycznym trybie dla jednego gracza, jak i nowym trybie wieloosobowym, który pozwala na zabawę w 2 osoby. Co ciekawe, tak rozpoczętą rozgrywkę możemy kontynuować nawet pod nieobecność kompana. Korzystając z doświadczenia przy tworzeniu poprzednich odsłon gry, autorzy zapowiedzieli wyjątkowo przystępny i intuicyjny interfejs, który przypadnie do gustu zarówno starym wyjadaczom serii, jak i świeżakom, którzy z Wasteland nie mieli wcześniej nic wspólnego.

Data Premiera

Premiera Wasteland 3 została zapowiedziana na 28 sierpnia 2020 roku. Pomimo szalejącej pandemii COVID-19 nie słychać, jakoby miała się opóźnić, możemy więc spodziewać się dotrzymania przez twórców zapowiedzianego terminu.

Kwestie techniczne i wymagania sprzętowe

Już dziś wiemy, że w Wasteland 3 zagramy na konsolach Xbox One, PS4 i PC. Twórcy wspominali kilkukrotnie, że rozważają także wypuszczenie gry na Nintendo Switch, na razie nikt ze studia InXile Entartainment nie potwierdził jednak tej informacji. Gra, podobnie jak jej poprzedniczka, została stworzona na silniku Unity i będzie cieszyć oko ładną oprawą graficzną stojącą na wysokim poziomie, jednocześnie nie powinna palić nieco słabszych komputerów, których właściciele także powinni cieszyć się rozgrywką w 60 klatkach.

Minimalne wymagania sprzętowe:

Procesor: Intel Core i3-2120 3.3 GHz / AMD Phenom II X4 960T 3.0 GHz

Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon RX 460 lub lepsza

Pamięć: 8 GB RAM

Dysk: 22 GB HDD

 

Aktualności

Zobacz wszystkie