The Settlers VIII

writersnotdead

The Settlers to bez wątpienia jedna z najbardziej kultowych i najsłynniejszych serii gier strategicznych w historii. Jest to także seria, która na swoim koncie ma zarówno tytuły wybitne, jak i te, o których twórcy i fani chcieliby zapomnieć, a gdyby dało się cofnąć czas, najpewniej nigdy by nie powstały. Rok 2020 to czas, w którym światło dzienne ujrzy najnowsza część - The Settlers VIII - i jak zapowiadają autorzy, będzie ona powrotem do korzeni i najlepszych części osadników, jakie znamy.

Świat gry i fabuła

Fabuła w grach z serii The Settlers zawsze odgrywała drugorzędną rolę. Choć budowanie i rozwijanie osady, zarządzanie armią i dbanie o ekonomię podszyte były lekkim fabularnym tłem, zwykle sprowadzało się ono jednak do prostych celów, typu "pokonaj wroga zza rzeki" czy "wybuduj tyle, a tyle statków". W przypadku najnowszej odsłony The Settlers wiemy jedynie, że trzęsienie ziemi zmusiło tytułowych osadników do porzucenia ojczystej ziemi i udania się w nieznane

Rozgrywka

Twórcy gry, czyli znana z pierwszych odsłon serii firma Blue Byte (tym razem pod skrzydłami Ubisoftu) zapowiedzieli, że mechanika w The Settlers VIII będzie czerpać jak najwięcej z najlepszych dotychczasowych odsłon serii i nie będzie wprowadzać zbyt wielu nowości, w myśl piłkarskiej zasady, która mówi, że zwycięskiego składu nie należy zmieniać. Naszym głównym celem w każdej rozgrywce będzie więc wznoszenie osad i zadbanie o rozwój ekonomiczny, a także budowanie umocnień, które pozwolą odeprzeć potencjalne ataki przeciwników i rzecz jasna tworzenie armii, której użyjemy do walki z wrogimi frakcjami. Autorzy zapowiedzieli także, że The Settlers VIII posiadać będzie mechanikę, w myśl której będziemy zmuszeni dostarczać ulubione pożywienie dla danych rzemieślników i dbać o ich ogólne zadowolenie. Zalążki tego typu mechanik pojawiały się już chociażby w części III i IV osadników, gdzie pracujący w kopalniach górnicy lubowali się w danym typie pożywienia, dzięki któremu pracowali wydajniej. Ponadto, w grze pojawi się możliwość wzywania wrogich dowódców na przysłowiowe "solówki", które odbywać się mają na specjalnie przygotowanych do tego arenach.

Autorzy gry zapowiedzieli, że w The Settlers VIII zagramy zarówno w trybie PvE jak i PvP. Oprócz tego, do dyspozycji graczy zostanie oddany tryb jednoosobowy, w skład którego wchodzić będzie kampania i możliwość rozgrywania dowolnej ilości potyczek, a także tryb wieloosobowy.

Data premiery

Data premiery The Settlers VIII została zapowiedziana na 31 grudnia 2020 roku. Już dziś można jednak zamówić grę za pośrednictwem serwisów Epic Games Store i Uplay w dwóch różnych wersjach, Podstawowej i Złotej, które kosztować będą kolejno 249,99 i 359,99 PLN, a druga z nich posiadać będzie rozszerzenie wzbogacające rozgrywkę o dodatkowe budynki dekoracyjne oraz wcześniejszy dostęp do gry (3 dni przed posiadaczami podstawki).

Kwestie techniczne i sprzętowe

The Settlers VIII zostało oparte na autorskim silniku Snowdrop, korzystającym m.in. z proceduralnego generowania map. Jak dotychczas, autorzy nie wspominali o możliwości zagrania w najnowszych osadników na konsoli, dlatego w The Settlers VIII zagramy tylko na PC. Niestety nie znamy jeszcze minimalnym ani rekomendowanych wymagań sprzętowych.

Aktualności

Zobacz wszystkie