Wiedźmin 3: Dziki Gon - wybitna gra z rodzimego podwórka

writersnotdead

Wiedźmin 3: Dziki Gon to gra autorstwa polskiego studia CD Projekt RED, zaliczana do gatunku action RPG i oparta na motywach powieści Andrzeja Sapkowskiego. Gra jest trzecią odsłoną serii przygód białowłosego Wiedźmina Geralta i jest ich bezpośrednią kontynuacją fabularną. O ile Wiedźmin i Wiedźmin 2 zostały bardzo ciepło przyjęte i zyskały rzesze fanów na całym świecie, o tyle Wiedźmin 3: Dziki Gon był totalnym hitem i strzałem w dziesiątkę, grą wybitną, co jest o tyle budujące, że stworzoną w pełni przez Polaków.

Świat gry i fabuła

Bohaterem gry Wiedźmin 3: Dziki Gon jest znany z dwóch pierwszych części oraz z kart powieści Sapkowskiego, białowłosy Wiedźmin Geralt z Rivii. Gracz zostaje rzucony do świata ogarniętego wojną, w którym Cesarstwo Nilfgaardu najeżdża skłócone Królestwa Północy i dzięki sile swojej armii, systematycznie posuwa się naprzód, podbijając kolejne tereny. Fabuła gry skupia się na kilku głównych wątkach, wspomnianej powyżej wojnie, próbie odnalezienia przez Geralta czarodziejki Yennefer oraz dziewczyny traktowanej przez Wiedźmina jak córkę, Cirilli, a także towarzyszącemu bohaterowi mniej lub bardziej już we wcześniejszych odsłonach gry, Dzikiemu Gonowi. Oprócz wątku fabularnego, gra zawiera ponad setkę misji pobocznych, które jakością dialogów i dbałością o szczegóły dorównują często tym z wątku głównego, także gracze nie raz będą zaskoczeni tym, że misja, którą właśnie wykonali, była jedynie jednym z masy mało znaczących side questów.

Rozgrywka

Poza wsłuchiwaniem się w niezwykle charyzmatyczne i świetnie napisane dialogi i oglądaniem wciskających w fotel cutscenek, znaczną część rozgrywki stanowi klasyczna dla gier RPG eksploracja połączona z walką, a pokonywanie kolejnych przeciwników dostarcza ogromnej satysfakcji i praktycznie wcale się nie nudzi. 

Gra pozwala nam na całkowicie dowolny i mocno rozbudowany system rozwoju postaci. Choć więc Wiedźmin zawsze kojarzyć się będzie z mieczem (a nawet dwoma mieczami), z którego nie możemy zresztą zrezygnować, gra daje nam możliwość wybrania takich umiejętności, dzięki którym podstawą walki stanie się rzucanie znaków, petard lub picie potężnych odwarów i eliksirów. Niezależnie od tego, którą drogę rozwoju wybierzemy, walka w Wiedźminie 3 posiada wiele elementów zręcznościowych,a gry nie sposób przejść tępo klikając lewy przycisk myszy. Nawet przeciwnicy na najniższych levelach zadają bowiem znaczne obrażenia, także blok i uniki staną się bliskimi towarzyszami każdego gracza, którego celem będzie przejście gry.

Kwestie techniczne i sprzętowe

Choć gra ujrzała światło dzienne w roku 2015, czyli 5 lat temu (w momencie powstawania niniejszego tekstu), tak jej oprawa graficzna wciąż prezentuje się wybornie, a ustawienia ultra potrafią rozpędzić wiatrak nie jednego, solidnego PC'ta. Wiedźmin 3: Dziki Gon dostępny jest na PC, Xbox One, PS4, a także Nintendo Switch. Gra we wszystkich możliwych serwisach otrzymała oceny w granicach 9.5/10, a magazyn GameStar w 2019 roku uznał grę za najlepszą grę RPG wszech czasów na PC.

 

Minimalne wymagania sprzętowe:

Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.7 GHz

Karta graficzna: karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza

Pamięć: 6 GB RAM

Dysk: 40 GB HDD

 

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4 GHz,

Karta graficzna: karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770/4 GB Radeon R9 290 lub lepsza

Pamięć: 8 GB RAM

Dysk:  40 GB HDD

Aktualności

Zobacz wszystkie