Crusader Kings 3 to zapowiedziana podczas imprezy PDXCON 2019, trzecia odsłona ciepło przyjętej przez fanów, serii autorstwa szwedzkiego studia Paradox Interactive. Zapowiedź gry wywołała nie małe zamieszanie, fani serii czekali bowiem na jej kontynuację aż 8 lat i jeśli autorzy Crusader Kings 3 wyciągnęli wnioski z poprzednich odsłon gry i poświęcili ten czas na ulepszanie istniejących już mechanik, możemy spodziewać się naprawdę solidnego tytułu.

Świat gry i tło historyczne

Podobnie jak dwie pierwsze odsłony serii, Crusader Kings 3 to strategia historyczna osadzona w średniowieczu. Rozgrywkę, nie inaczej niż miało to miejsce w przypadku pierwszych odsłon, będziemy mogli rozpocząć w roku 867, nie będzie to jednak warunek konieczny, Crusader Kings 3 oferuje bowiem możliwość rozpoczęcia gry w kilku późniejszych okresach historii. Nowością zaimplementowaną w trzeciej odsłonie serii, ma być możliwość kierowania nie tylko jednym z państw europejskich, ale także arabskimi państwami z Bliskiego Wschodu czy Indiami. Biorąc pod uwagę dotychczasowe praktyki studia Paradox Interactive, możemy się także spodziewać wielu DLC oferujących nowe grywalne nacje, czy coś na kształt scenariuszy z lekkim zarysem fabularnym.  

Rozgrywka

Autorzy Crusader Kings 3 nie zaplanowali żadnej konkretnej kampanii fabularnej. Ot, jesteśmy rzuceni do średniowiecznego świata z mapą wiernie oddającą mapę świata i możemy robić to, co nam się żywnie podoba, nie ważne, czy będzie to walka, tytułowa krucjata i nawracanie niewiernych, a może skupimy się na dyplomacji i rozwoju gospodarczym, religijnym czy chociażby rozwijaniu dynastii i zapewnieniu jej długowieczności - wybór należy do nas. Crusader Kings 3 zamierza zachować praktycznie wszystkie mechaniki, w które była wyposażona jej poprzedniczka, wzbogacając je jednak o wiele nowych elementów, między innymi możliwość stworzenia dynastii zwyrodnialców (np. kanibali), więcej możliwości związanych z religią i dyplomacją, a także możliwość rozwijania swojego bohatera dzięki dostepnemu drzewku umiejętności. Ponadto, gra ma być bardziej przystępna dla nowych graczy, twórcy zapowiedzieli bowiem szereg ułatwień i znacznie bardziej rozbudowany samouczek.

Data premiery

Nie znamy dokładnej daty premiery gry, wiemy jedynie, że Crusader Kings 3 ukaże się w roku 2020. Choć z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że twórcy planowali wydać grę na przełomie wiosny i lata, tak zawirowania związane z pandemią COVID-19 mogą nieco tę datę zmienić.

Kwestie techniczne i sprzętowe

Na dzień dzisiejszy wiemy jedynie, że w Crusader Kings 3 zagramy tylko na PC, a grę można będzie nabyć za pośrednictwem serwisu Steam. Tych, którzy nigdy nie mieli styczności z serią szwedzkiego studia i pragną to zmienić lub tych, którzy z utęsknieniem czekają na premierę gry, a którzy nie mają jeszcze ogranej poprzedniej części informujemy, że Crusader Kings II można pobrać zupełnie za darmo na Steamie.

Aktualności

Zobacz wszystkie